Belső térdkárosodás


A térd három jellemző belső oldali fájdalmát mutatja be ez könyökfájdalom kívül cikk. Önnek vajon melyik okozza ezek közül belső oldali térdfájdalmát? Belső oldali csúszóporc, meniszkusz szakadás A térdízületben két csúszóporc meniszkusz található. Ezek közül a belső oldali fokozottan veszélyeztetett, mert térdünk egyik legkönnyebben megsérülő része.

A külső oldali meniszkusz sokkal ritkábban sérül. A belső oldali meniszkusz fiatal korban elsősorban sportolás közben, vagy balesetben sérül meg.

belső térdkárosodás

Idősebb korban, 50 év felett már a meniszkusz állományának kopása, elrojtozódása miatt is gyakran bekövetkezik a sérülés.

Ezért jelentkezik a térdfájás a belső oldalon.

Térdszalag-sérülések

A meniszkusz szakadása belső térdkárosodás azért jelent nagy gondot, mert a térd terhelésére vagy egy rossz mozdulatra heves fájdalmat okoz, hanem azért is, mert ha a beszakadt darab az ízület belsejébe bekerül, akkor nem tudja kinyújtani teljesen a térdét. Emellett a leszakadt darab felsérti és idővel pedig tönkreteszi a térd üvegporc felszínét.

Ez pedig beindítja a porc kopását. A legtöbbször ezért a belső térdkárosodás darabot artroszkópos térdműtéttel eltávolítják, és ezzel megakadályozzák a térdízületi porcfelszín sérülését. Az idősebb korban jellemző fokozatos kopás, elhasználódás miatti sérülésekkel szemben fiatal korban a sportbalesetek okozzák a térdsérülések többségét. Ebből a szempontból a térdeket különösen igénybe vevő, állandó irányváltoztatást igénylő csapatsportok művelői és a síelők vannak fokozott veszélyben.

Ezek szerint akkor az Ön térde is fokozottan ki van téve egy esetleges sérülésnek? A csapatsportokra olyannyira jellemző ütközéseket követő esések közben a térdre olyan nagy terhelés hat, hogy a meniszkusz gyakran elszakadhat. belső térdkárosodás

Térdsérülés tünetei és kezelése

Különösen a belső oldali meniszkusz. Egy-egy ilyen sérülésnél természetesen nemcsak a meniszkusz szakadhat el, hanem a belső oldalszalag vagy akár az elülső keresztszalag is.

belső térdkárosodás

Ha kisebb az ütközés, akkor a szakadás helyett megrándulhat vagy kificamodhat a térd, és sérülhet az ízületi tok is. Egy ilyen sérülés mindig jelentős fájdalommal jár. A fájdalom mellett a térd mozgathatósága is jelentősen romlik, és a sérült rész rövid időn belül meg is duzzad.

  • Térdsérülés Elég egy rossz mozdulat A térdsérülések esetében egy rossz mozdulat váltja ki a problémát.
  • Meg kell különböztetnünk az ízületekben az egymással szemben fekvő felszíneket borító üvegporcot hyalinporc a különböző egyéb, az ízületek mozgásában szerepet játszó rostos kollagénből álló porcoktól pl.
  • A különböző térdszalagok sérülései Elülső keresztszalag sérülése Az elülső keresztszalag szakadása a térdízület megcsavarodásával vagy oldalra billenésével jön létre, amikor a lábfej rögzült az egyik irányban és a térd ellentétes irányban fordul el felette, de gyakori trauma ugrást követően nyújtott lábbal talajra érkezéskor, ha a térd túlfeszített helyzetben van.

A sérült térdet hűteni, jegelni kell, és nyugalomba kell helyezni, és meg kell mutatni egy ortopéd szakorvosnak. Az ortopédus szemrevételezéssel és fizikai vizsgálattal megvizsgálja az izmok, a szalagok és az ízületi tok állapotát.

Térdsérüléskor röntgenfelvétel is készül.

A leggyakoribb térdbetegségek

Ha a fizikai vizsgálat meniszkusz sérülésre utaló jeleket mutat, akkor mindenképp érdemes elvégezni a mágneses rezonancia vizsgálatot is azért, hogy megbizonyosodjon az ortopédus térde állapotáról. A sérülés pontos helyétől függően dönt a sebész a beavatkozásról. Az is lehet, hogy a sérülés nem is igényel sebészeti beavatkozást. Ha viszont igen, akkor a felvétel mutatja a meniszkusz szakadásának pontos helyét, belső térdkárosodás a korábban már említett artroszkópos műtéttel távolítják el a leszakadt darabot, illetve a belső térdkárosodás állapotától függően dönt az ortopéd sebész a beavatkozásról.

Térdfájás belső oldalon a belső oldalszalag sérülése miatt Térdfájdalom a belső térdkárosodás belső oldalán Térdszalag sérüléseknél a leggyakrabban a belső oldalszalag sérül meg. Ilyenkor nincs szükség műtétre. Pihentetni kell a beszakadt oldalszalagot. Az oldalszalag gyógyulási idejét azonban fel tudja gyorsítani  ezzel a kezeléssel. Komolyabb sérülésnél a belső oldalszalag el is szakad. Szakadáskor a sérülés kezelése mindig műtéti beavatkozást igényel, Az elszakadt belső oldalszalagot össze kell varrni.

A műtét után is fel tudja gyorsítani a rehabilitációt. Csökkenteni tudja belső térdkárosodás fájdalmas időszak hosszát, és hamarabb vissza tud térni élete megszokott kerékvágásába.

belső térdkárosodás

Szerencsére belső térdkárosodás a legtöbb esetben a sérülés csak részleges, és ugyan fájdalmat érez a sérülést szenvedő, de járóképes, és a térdét akadálytalanul tudja mozgatni. Ilyenkor nincs szükség műtétre, csak nyugalomba kell helyezni a térdet, hogy a beszakadt, meggyengült oldalszalag ne nyúljon meg.

A sérülés mértékét az belső térdkárosodás szakorvos itt is fizikai vizsgálattal állapítja meg, és ha bármilyen kétsége van, akkor a mágneses rezonancia vizsgálat fogja ezeket a kétségeket eloszlatni.

A különböző térdízületi elváltozások a legkülönbözőbb korosztályokat érinthetik. A térdízület nem csak a comb- és sípcsont között elhelyezkedő ízületet foglalja magában; a térdkalács önálló ízületi felszínt képez a combcsont elülső-alsó felszínével is. A térdkalács nélkülözhetetlen az alsóvégtag és a térd hajlításához és nyújtásához, hozzájárul az úgynevezett négyfejű combizom működéséhez, közvetve szerepet játszva a járásban, az egyenes testtartásban és az egyensúlyozásban.

Nézze meg, hogyan tud az ortopédus segíteni  térdfájdalma megszüntetésében. Ismerje meg a lehetőségeket. Az izmok kellő mértékű lazításának és nyújtásának elmaradása is gondot jelent természetesen, de korántsem olyan nagy a baj, mint egy sérüléskor. Ilyenkor is előfordulhat az, hogy a fájdalmat térde belső oldalán érzi, de problémáját a belső combizom kötöttsége okozza.

Gyakran azonban nem számolnak azzal, hogy a térdbetegségek esetében az elhanyagolt, kezeletlen ízületi problémák súlyosabb károsodáshoz vezethetnek, melyek sok esetben műtéti úton történő kezelést igényelnek. Ez sokszor rosszabb egészségi állapottal, nagyobb fájdalommal, hosszabb felépülési idővel jár. Az alábbi összefoglalóban a leggyakoribb térdbetegségekről és térdsérülésekről lesz szó.

Ilyen esetben értelemszerűen fájdalmát a belső combizom nyújtása csökkenti. Fájdalma csökkentéséhez bármilyen belső combizmát nyújtó gyakorlat végzése hozzájárul. Például a terpeszállásban végzett nyújtó gyakorlatok mindegyike segít a belső combizom lazításában. Csak az belső térdkárosodás fontos, hogy rendszeresen végezze ezeket a gyakorlatokat. Ülve és állva is végezheti ezeket a belső combizmát nyújtó és ellazító gyakorlatokat.

A térdsérülések fajtái és kezelésük

Arra figyeljen oda, belső térdkárosodás kellő bemelegítés nélkül ne kezdjen neki a nyújtásnak. Ha pedig már hozzákezdett, és megfelelően bemelegítette kötött combizmait, akkor lelkiismeretesen végezze el a lazító gyakorlatokat. Csak így lesz igazán lazító hatású, és így előzheti meg a kellemetlen húzódásokat.

Emellett pedig a rendszerességre érdemes még odafigyelnie, mert ha nemcsak erősíti, hanem nyújtja is rendszeresen az izmait, akkor a jövőben meg fogja előzni az ilyen belső térdkárosodás kialakulását. Szeretné megismerni, hogy milyen gyakorlatokkal belső térdkárosodás nyújtani belső combizmát, amelyekkel nagyobb eséllyel meg tudja előzni a térd sérüléseket? Érdemes végezni a gyakorlatokat, mert komoly térdsérüléseket, és több hónapos kényszerű lábadozást előzhet meg ezeknek az egyszerű gyakorlatoknak a néhány perces végzésével.

Senkinek sem fontos annyira térde panaszmentessége, mint Önnek. Derítse ki térdfájdalma okát a fájdalmat részletesen feltáró kérdőívünk kitöltésével!

Ha már tudja, hogy mi okozza térdpanaszát, akkor utána már könnyebb lesz megszabadulni fájdalmától. Hívjon minket, és segítünk.