Múzsák
Melyik, az irodalmat kicsit is kedvelő lány ne álmodott volna még a múzsa kiváltságos helyzetéről?
Megjelent: 2008. március 28.

Katona József Déryné hálójában

Katona rendkívül zárkózott volt. A visszahúzódó, igen komoly fiatalembernek nehezen ment a szerelmi kinyilvánítás. 1813-ban végül elszánta magát Katona, s levelet írt az imádott lánynak. A levelet azonban csak monogramjával látta el.

Kecskeméti joggyakorlatát követően a Pestre visszatérő Katona a társulatban új névvel találkozik: Róza immár Déryné ifiasszony néven szerepel a színlapokon. A szívszakasztó eseményeken felindult Katona csak ekkor fedte fel a rejtélyes levélíró kilétét.

Fájl: Pedagógiai program (379k)